Zabiegi

USG Doppler

USG Doppler w Gdańsku

W Centrum Zdrowia Lifemedica istnieje możliwość wykonania badań USG Doppler. Nasi doświadczeni specjaliści posiadają nowoczesny sprzęt diagnostyczny, dzięki czemu badania są przeprowadzane w sposób precyzyjny i dokładny, co pozwala na szybką, skuteczną diagnozę oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

USG Doppler to bezpieczna, nieinwazyjna metoda badania, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe, aby uzyskać obraz przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. W zależności od badanego obszaru, wyróżnia się kilka rodzajów badania USG Doppler, w tym:

  • USG Doppler tętnic kończyn górnych i dolnych – umożliwia ocenę przepływu krwi w tętnicach kończyn górnych i dolnych. Badanie to pozwala wykryć wiele bardzo groźnych chorób naczyniowych związanych z miażdżycą.
  • USG Doppler tętnic szyjnych – pozwala na ocenę przepływu krwi w tętnicach szyjnych i ocenę zwężeń naczyń krwionośnych.
  • USG Doppler żył kończyn górnych i dolnych – pomaga w ocenie przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych oraz górnych. Za pomocą badania jakim jest Doppler żył w nogach można zobaczyć, czy przepływy naczyniowe krwi są prawidłowe czy występują jakieś zaburzenia. Badanie zrobione odpowiednio wcześnie, pomaga wykryć bardzo groźne choroby jak zakrzepica. Jest również podstawowym badaniem w diagnostyce i planowaniu leczenia żylaków.

Umów wizytę pod numerem +48 794 795 738

Diagnoza przez USG Doppler

Badanie dopplerowskie pozwala wykryć nieprawidłowy przepływ w zakresie żył i tętnic. Jest niezbędne, gdy w naczyniach występują przeszkody w postaci zwężeń lub zakrzepów. Blaszki miażdżycowe są bowiem niebezpieczne. Mogą całkowicie zablokować tętnice, co jest bezpośrednią przyczyną nie tylko zawału serca, udaru mózgu, ale też niedokrwienia nóg mogących prowadzić do amputacji. Badanie żył pomaga rozpoznać zakrzepicę, której leczenie zapobiega zatorowości płucnej.

Dzięki natychmiastowym danym, które na miejscu są przetwarzane przez komputer, lekarz od razu widzi gdzie krew krąży szybciej, a gdzie wolniej. Pozwala to ocenić wydolność żył oraz dokładnie ustalić chore zastawki, w których krew się cofa. Możliwe jest więc wykrycie zmian miażdżycowych, zakrzepicy, a także pozostałych schorzeń naczyń krwionośnych w obrębie kończyn, szyi, czy rąk. Niestety, tą metodą nie zbadamy jednak naczyń w czaszce, bo ultradźwięki nie przenikają przez kości. W tym przypadku lepiej zastosować tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Jak się przeprowadza badanie Dopplera – jak się przygotować?

Pacjenci nie muszą przygotowywać się wcześniej do USG Dopplera. Badanie przeprowadza się u osób w każdym wieku, jego częste wykonywanie jest całkowicie bezpieczne. Nie stosuje się też znieczulenia – nawet miejscowego – ponieważ jest całkiem bezbolesne. Wystarczy nałożyć na skórę specjalny żel, który pomaga przewodzić ultradźwięki, co ułatwia także manewrowanie głowicą aparatu USG, przykładaną do miejsca objętego zmianami.

Zabieg polega na wysłaniu fali ultradźwiękowej do naszego ciała. Lekarz widzi obraz badania na monitorze, jest on też od razu zapisywany. Pacjent – przy odpowiednim ustawieniu monitora – może nie tylko widzieć obraz badania, ale też słyszeć jego efekty w postaci szumów, odwzorowujących przepływ krwi. Dźwięk też jest cenną informacją dla lekarza wykonującego badanie. Opis sporządzany jest na miejscu po badaniu.

Wskazania do wykonania badania USG Doppler:

  • podejrzenie chorób naczyń kończyn dolnych i górnych,
  • ocena przepływu krwi w tętnicach szyjnych,
  • monitorowanie chorób naczyń krwionośnych, również pacjentów po zabiegach
  • diagnostyka żylaków.

Kiedy warto wykonać USG Doppler?

Badanie USG Doppler jest zalecane w przypadku wystąpienia objawów chorób naczyń krwionośnych takich jak: ból, obrzęk, uczucie zmęczenia, a także zimne stopy, zaburzenia krążenia oraz drętwienie kończyn. Ponadto, badanie to może być stosowane w celu monitorowania postępu choroby naczyniowej i kontroli skuteczności terapii.

Umów wizytę pod numerem +48 794 795 738

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Podczas badania USG Doppler pacjent leży na łóżku (badanie tętnic) lub stoi (badanie żył) , a na badaną okolicę (najczęściej kończynę) nakładana jest specjalna żelowa substancja. Następnie lekarz wykonuje badanie za pomocą specjalnej sondy, która emituje fale dźwiękowe. Odbicia tych fal od przepływającej krwi są rejestrowane przez sondę i przetwarzane na obraz. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Jakie narządy można badać przez USG Dopplera

  • Serce. USG Dopplera można połączyć z tzw. echem serca. Wykrywa głównie wady zastawkowe.
  • Tętnice szyjne. Sprawdza się zmiany miażdżycowe tętnicach.
  • Tętnice podobojczykowe. Bada się ukrwienie rąk, by diagnozować np. drętwienie.
  • Nogi. Sprawdza niedrożności w tętnicach, a także ocenia przyczyny żylaków.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług diagnostycznych i konsultacji z lekarzem chirurgiem naczyniowym.
Umów wizytę pod numerem +48 794 795 738