Zabiegi

USG Doppler

Dzięki temu badaniu żył oraz tętnic, można wykryć ich niedrożność. Badanie ultrasonograficzne, wykorzystujące tzw. efekt Dopplera, pozwala na zlokalizowanie nawet niewielkich zakrzepów, dzięki czemu można zapobiec np. zawałowi serca.

Badanie dopplerowskie jest niezbędne, gdy w naczyniach występują przeszkody w postaci zwężeń lub zakrzepów. Blaszki miażdżycowe są bowiem niebezpieczne. Mogą całkowicie zablokować żyłę, a to bezpośrednia przyczyny nie tylko zawału serca, udaru mózgu, ale też zatorowości płucnej. Dlatego warto wcześniej wykryć nawet najmniejsze zwężenia, by w porę wprowadzić odpowiednią terapię, która zminimalizuje ryzyko poważniejszych schorzeń.

Jednym z najlepszych badań w tym celu jest badanie ultrasonograficzne, wykorzystujące tzw. efekt Dopplera. Polega ono na wysłaniu fali ultradźwiękowej do naszego ciała, która oznacza wszystkie elementy w ruchu, czyli głównie krew. Zmiany częstotliwości fali pokazują jakie i gdzie są zatory.

Diagnoza przez USG Dopplera

Dzięki natychmiastowym danym, które na miejscu są przetwarzane przez komputer, lekarz od razu widzi gdzie krew krąży szybciej, a gdzie wolniej. Pozwala to nawet dokładnie ustalić zastawki, w których żyły zamykają się, albo krew wręcz się w nich cofa. Ustala się też wydolność naczyń – żył i tętnic. Możliwe jest więc wykrycie zmian miażdżycowych, zakrzepicy, a także pozostałych schorzeń naczyń krwionośnych oraz szeregu chorób kończyn, szyi i rąk. USG Dopplera jest też bardzo skuteczne w wykrywaniu nowotworów i guzów. Niestety, tą metodą nie zbadamy naczyń w czaszce, bo ultradźwięki nie przenikają przez kości. W tym przypadku lepiej zastosować rezonans magnetyczny.

Jak przeprowadza się USG Dopplera?

Pacjenci nie muszą przygotowywać się wcześniej do USG Dopplera. Tylko w przypadku USG wątroby oraz tętnic nerkowych należy być na czczo. Badanie przeprowadza się u osób w każdym wieku, nie jest też szkodliwa jego częstotliwość. Nie stosuje się też znieczulenia – nawet miejscowego – ponieważ jest całkiem bezbolesne. Wystarczy nałożyć na skórę specjalny żel, który pomaga przewodzić ultradźwięki i pomaga przeprowadzić badanie. Głowica aparatu USG jest bowiem przykładana do miejsca, w którym prowadzone jest badanie, więc żel ułatwia także manewrowanie nią. Lekarz widzi obraz badania na monitorze, jest on też od razu zapisywany. Pacjent – przy odpowiednim ustawieniu monitora – może nie tylko widzieć obraz badania, ale też słyszeć jego efekty w postaci szumów, odwzorowujących przepływ krwi. Dźwięk też jest cenną informacją dla lekarza wykonującego badanie. Opis sporządzany jest na miejscu po badaniu.

Jakie narządy przebadamy przez USG Dopplera

  • Serce. USG Dopplera można połączyć z tzw. echem serca. Wykrywa głównie wady zastawkowe,
  • Tętnice szyjne. Sprawdza się zmiany miażdżycowe w krwi i tętnicach,
  • Tętnice podobojczykowe. Bada się ukrwienie rąk, by zapobiegać np. drętwieniu,
  • Narządy jamy brzusznej (wątrobę, śledzionę, trzustkę i nerki). Wykrywa się zmiany zapalne oraz niedokrwienie.
  • Narządy płciowe. Bada przyczyny bezpłodności i kłopotów z erekcją.
  • Nogi. Sprawdza niedrożności w żyłach, także pod kątem przyczyn żylaków,
  • Guzy. Wykrywa guzy, które wymagają biopsji, ocenia ich złośliwość.