Zabiegi

Laserowe usuwanie żylaków (EVLT)

Zabieg jest bezbolesny i przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Przede wszystkim jest jednak skuteczny i nie pozostawia blizn oraz nacięć.

Laserowe usuwanie żylaków szybko zyskuje na popularności, bo pozwala na szybkie i skuteczne leczenie niewydolności dużych żył powierzchownych. Skutkiem zabiegu jest bowiem zamknięcie światła dużej żyły, ale nie wymaga to nie tylko operacji, ale też nawet robienia nacięć. Po zabiegu nie pozostają też żadne blizny. W metodach tradycyjnych, stosowanych jeszcze kilka lat temu, nie można było mówić o takim komforcie.

Wszystko dzięki postępie nauki i medycyny, co pozwoliło na przeprowadzenie w USA pierwszego laserowego usunięcia żylaków kończyn dolnych (ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment). Dziś jest to metoda powszechna i polecana przez cały świat nowoczesnej medycyny. Polega na umieszczeniu cewnika w świetle żyły oraz emitowanie w niej światła lasera, które natychmiastowo obkurcza i zamyka niewydolną żyłę. Nie trzeba jej całkowicie usuwać, bo szybko się zasklepia i przyczyna żylaków naturalnie zanika. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a tuż po nim pacjent może wstać i o własnych siłach wrócić do domu. Godzinny zabieg polecany jest wszystkim pacjentom, którzy mają niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej.

Zalety laserowego usuwania żylaków

  • brak odczuwalnego bólu podczas zabiegu,
  • brak blizn i nacięć po zabiegu,
  • krótki okres rekonwalescencji (z reguły 24-48 godzin),
  • szybki zabieg (około godziny i powrót do domu tego samego dnia),
  • minimalne ryzyko wystąpienia powikłań,
  • wysoka skuteczność zabiegu.

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków

Najpierw chirurg naczyniowy zaznacza układ żylny dzięki aparaturze USG. Tzw. mapowanie odbywa się poprzez zaznaczenie na skórze punktów, które określają przebieg głównych pni żylnych oraz ich odgałęzień. Zaznacza się też miejsce, w którym wprowadzone zostanie włókno laserowe. Następnie następuje znieczulenie, ale tylko miejscowe – dotyczy skóry i tkanki podskórnej.

Pacjent cały czas pozostaje pod kontrolą USG, po czym, zazwyczaj poniżej kolana, do żyły wprowadzone zostaje włókno laserowe. Najpierw uruchamia się laser, a potem wycofuje włókno, co wywołuje natychmiastowe zamykanie się niewydolnego naczynia krwionośnego. Bezpośrednio po zabiegu na kończynę założyć należy opatrunek uciskowy. Z reguły jest to specjalistyczna pończocha o stopniowanym ucisku, która nie powoduje dużego dyskomfortu i nie ogranicza ruchów. Za to już po 20 minutach pacjent może już wrócić do domu.

Przygotowanie do laserowego usuwania żylaków

Przed zabiegiem należy bezwzględnie odstawić wszystkie leki hormonalne. Także hormonalne środki antykoncepcyjne. Nie powinno się ich przyjmować co najmniej przez trzy tygodnie przed laserowym usuwaniem żylaków. Zaleca się nawet miesiąc.

Bezpośrednio przed zabiegiem należy też wygolić włosy na obszarze, który będzie nim objęty (odwrotnie niż w przypadku skleroterapii – przeczytaj więcej). Można też usunąć owłosienie chemicznie – za pomocą maści lub kremów depilujących.

Cena:

  • 3500 zł – koszt zamknięcia głównego pnia jednej kończyny – zabieg podstawowy. Cena ostateczna po konsultacji i ocenie w USG dopplerowskim. UWAGA: Cena obejmuje niezbędne kontrole i konsultacje (usg) a także skleroterapię uzupełniającą związaną z pierwotnym zabiegiem.