Zabiegi

Skleroterapia

Skleroterapia

Zabieg pozwalający na zlikwidowanie żylaków i tzw. pajączków jest bezbolesny i praktycznie nieinwazyjny. Dzięki obliteracji (ostrzykiwaniu) roztworem lub pianką żył i naczynek, zamykają się one, likwidując przyczyny żylaków. U znakomitej większości pacjentów efekty są wieloletnie.

Skleroterapia nie jest klasyczną operacją, ale zabiegiem, który trwa zaledwie ok. 20 minut. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, a bezpośrednio po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności. Skleroterapię przeprowadza się niezależnie od wielkości i umiejscowienia żylaków. Można też wykonać ją, gdy pojawiają się pierwsze pajączki. Dzięki temu unikniemy dużej i skomplikowanej operacji. Efekty są natomiast znakomite. Nie tylko lecznicze, ale i estetyczne.

Kiedy stosuje się skleroterapię

Skleroterapia pozwala leczyć żylaki różnej wielkości oraz w wielu miejscach:

 • „pajączki” (teleangiektazje)
 • drobne pojedyncze żylaki
 • żylaki w ciąży
 • żylaki w okolicy sromu
 • żylaki w okolicy owrzodzenia skóry
 • żylaki przy zmianach dermatologicznych
 • malformacje naczyniowe
 • żylaki w okolicy kostki przyśrodkowej
 • żylaki niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających
 • żylaki pozostałe po operacji
 • żylaki u osób starszych

Jak przebiega skleroterapia

Skleroterapia polega na obliteracji (ostrzykiwaniu) żył specjalnym preparatem, który wywołuje zapalenie żyły. To z kolei jest przyczyną włóknienia jej ścian, które kończy się zamknięciem naczynia krwionośnego. W efekcie całkowicie one znikają, bez szkody dla organizmu, bo i tak były niewydolne. Pozostaje za to niebagatelny efekt estetyczny oraz przede wszystkim leczniczy.

Zabieg wykonuje się za pomocą bardzo cienkich igieł, więc jest on zupełnie bezbolesny oraz całkowicie bezpieczny. Nie jest też potrzebne jakiekolwiek znieczulenie – nawet miejscowe. Wystarczy, że pacjent wygodnie się położy, a doświadczony chirurg naczyniowy rozpocznie podawanie preparatu leczniczego. Najczęściej wystarczy 2-5 zabiegów, by żylaki zostały całkowicie usunięte. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, czyli po prostu ich wielkości. Zabieg można połączyć z obliteracją laserową oraz radioablacją, by uzyskać jeszcze lepsze i szybsze efekty.

Przygotowania do zabiegu

O wykonaniu skleroterapii zawsze decyduje chirurg naczyniowy. Poprzedza ją badanie stanu kończyn oraz badanie USG metodą Dopplera. Bezpośrednio przed zabiegiem nie wolno nakładać na nogi żadnych kremów i maści oraz innych kosmetyków. Niewskazane jest też golenie nóg, co – wbrew pozorom – wcale nie pomoże wykonującemu zabieg, a może nawet utrudnić mu pracę. Po goleniu powstają bowiem zaczerwienienia, które przeszkadzają w obserwacji naczyń krwionośnych. Dwa tygodnie przed zabiegiem wato też przyjmować rutinoscorbin, by wzmocnić naczynia krwionośne oraz zminimalizować ryzyko przebarwień po zabiegu.

Po skleroterapii przez miesiąc nie powinno się wystawiać nóg na światło słoneczne, ani opalać w solarium. Trzeba też unikać gorących kąpieli i wysokich temperatur, więc zabiegu lepiej nie przeprowadzać w sezonie letnim lub przed wycieczką do ciepłych krajów. Lepiej też nie stać i nie siedzieć w jednej pozycji zbyt długo. Bezpośrednio po zabiegu koniecznie trzeba iść na długi spacer, najlepiej godzinny, a potem nosić należy specjalistyczne pończochy uciskowe.

Zobacz również: Laserowe zamykanie naczynek na twarzy laserem Varilite w Clinica Cosmetologica